Bez potrąceń z należności za wyjazdy służbowe
postępowanie
Choć ochrona egzekucyjna diet za delegację nie wynika wprost z przepisów kodeksu pracy, to jako inny rodzaj świadczeń pracowniczych co do zasady są one bezpieczne na mocy kodeksu postępowania cywilnego.
-Od byłego pracownika sąd zasądził mi odszkodowanie. Mam wyrok i chcę oddać komornikowi sprawę do egzekucji, bo w obecnym miejscu były pracownik zarabia minimalne wynagrodzenie (wolne od potrąceń), ale przysługują mu też comiesięczne diety (2–3 tys. zł). Czy taki składnik wynagrodzenia za pracę jest chroniony od egzekucji według kodeksu pracy? Czy można dokonać egzekucji z diet? – pyta czytelnik.
Dieta z tytułu delegacji to inny rodzaj świadczenia pracowniczego. Nie jest stricte wynagrodzeniem i nie podlega ochronie sądowej z art. 87 i następnych kodeksu pracy.
Ścisłe znaczenie
Sąd Najwyższy w uchwale z 17 stycznia 2013 r. (II PZP 4/12) wskazał, że „kierując się dyrektywami wykładni językowej, (...) skoro tytuł rozdziału II i poszczególne jego przepisy operują pojęciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta